Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Sieć Polskich Kin Cyfrowych
Dolny Śląsk
Odra Film

Wydarzenia

Premiera: Gulbinowicz (12.09.2014)

GulbinowiczPremiera: „Gulbinowicz"

Od 3 października zapraszamy na pokazy filmu dokumentalnego Jolanty Krysowatej i Krzysztofa Kunerta „Gulbinowicz", poświęconego osobie tytułowego duszpasterza, związanego z naszym regionem. UWAGA: istnieje możliwość zorganizowania pokazów grupowych tego filmu.

 

Film powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza. W filmie będziemy mieli okazję poznać historię człowieka niezwykłego, przepełnionego dobrocią i miłością do bliźniego. Człowieka o ogromnych zasługach dla Polski i Dolnego Śląska. W filmie Ksiądz Kardynał opowie o swym dzieciństwie, czasach nastoletnich, studiach oraz pracy duszpasterskiej. Dowiemy się, co go ukształtowało, skąd wzięło się jego powołanie. Odwiedzimy miejsca, które miały największy wpływ na jego życie i wysłuchamy historii z nimi związanych. Wspólnie udamy się na wyprawę do Rzymu i Watykanu, zobaczymy, jak obecnie wygląda życie bohatera. Dowiemy się co mu zawdzięcza dolnośląska Solidarność i jaki miał udział w słynnej akcji „80 milionów". Twórcy starali się uchylić rąbka tajemnicy przyjaźni z św. Janem Pawłem II. O tym, jak silna była ta przyjaźń, opowie Arturo Mari osobisty fotograf Jana Pawła II. Poza nim wystąpią m.in. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, prof. Władysław Bartoszewski, Ojciec Maciej Zięba oraz wiele innych ważnych osobistości. Odwiedzimy także Wilno, gdzie dwie koleżanki Kardynała z dzieciństwa powspominają dawne czasy i pokażą nam Jego rodzinne strony.

 

Bohater filmu urodził się 17 października 1923 w szpitalu św. Rafała w Wilnie. Młodość spędził w majątku ojca w Szukiszkach. Kształcił się w gimnazjum oo. jezuitów w Wilnie. W 1944 został przyjęty do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Wilnie i jednocześnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1945 jako kleryk uzyskał maturę i wstąpił do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, przyjmując imię zakonne Alojzy. Od tego samego roku odbywał studia w Białymstoku, dokąd przymusowo zostały przeniesione obydwie uczelnie, których był studentem. Święceń prezbiteratu udzielił mu 18 czerwca 1950 w prokatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku arcybiskup metropolita wileński Romuald Jałbrzykowski. W latach 1951-1955 odbył studia w zakresie teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1975 roku Arcybiskup Metropolita Wrocławski. W 1985 zostaje Kardynałem. Duszpasterz dolnośląskiej Solidarności, twórca idei pomocy ludziom biednym pod wezwaniem Świętego Brata Alberta, mąż stanu, kawalera orderu Orła Białego.

 

Zwiastun: http://youtu.be/q06jIjiiVP8

 

GULBINOWICZ (Polska, 2014)

scenariusz i reżyseria: Jolanta Krysowata, Krzysztof Kunert

zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Adam Zapała

muzyka: Michał Lorenc

czas: 53 min

 

TWÓRCY:

Jolanta Krysowata

Doświadczona reportażystka, dokumentalistka, autorka scenariuszy do filmów dokumentalnych dla TVP: „I nie opuszczę cię aż do śmierci", „Co dzień bliżej nieba" i „Kim Ki Dok", reżyserka filmów dokumentalnych „Nigdy nie wrócisz do domu", „Walet Pik", „Zmartwychwstania miało nie być". Pomysłodawca i współautor cyklu „Droga Krzyżowa" oraz współautor Wystawy Fotografii i Dźwięku Ludzie z Barytu. Jednocześnie współpracowała ze stacjami telewizyjnymi, m.in.: Polsat - talk show „Podejdź no do płota", „Nasze Dzieci", Polsat News - „Ostatnia instancja", RTL7 - „Zoom", TVP 1 i 2 - „Express Reporterów", „Czas na dokument", TVP Wrocław - „Raport" i „Kto za, kto przeciw, kto się wstrzymał" oraz z tytułami prasowymi i wydawnictwami, m.in. Agora, Press, Pruszyński i s-ka. Reportaże w Przeglądzie, Polityce, Magazynie i późniejszym Dużym Formacie Gazety Wyborczej, kolumnista Nowego Dnia, reportażystka Magazynu Gazety Wrocławskiej. Związana z radiem Wrocław.

 

Krzysztof Kunert

Dziennikarz i medioznawca. W 2007 r. doktoryzował się na KUL. Od 2012 r. dyrektor programowy Radia Rodzina. Autor artykułów w prasie ogólnopolskiej i regionalnej poświęconych historii Dolnego Śląska i Wrocławia. W 2011 r. nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukazała się jego książka „Wrocławscy Powstańcy Warszawy".

 Wydarzenia

Pokaz specjalny filmu „Popek za życia”

W dniu 18.02.2017r o 14.00 zapraszamy do KINA Lot na pokazy filmu dokumentalnego [...]
więcej >>


Tanie bilety w Święto Kina

W weekend 10-11 grudnia we wszystkich kinach Odry-Film [...]
więcej >>


KINO LOT

ul. Pocztowa 11
58-500 Jelenia Góra
Telefon: 75 76 76 370
zobacz na mapie


Dołącz do nas na Facebooku