Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Sieć Polskich Kin Cyfrowych
Dolny Śląsk
Odra Film

Wydarzenia

Pokaz specjalny filmu „Popek za życia” (18.02.2017)

W dniu 18.02.2017r o 14.00 zapraszamy do KINA Lot na pokazy filmu dokumentalnego Mateusza Winkiela o Pawle „Popku” Raku – kontrowersyjnym raperze i zawodniku MMA, znanym też z modyfikacji swojego ciała. Film daje wgląd w jego życie osobiste i proces tworzenia własnego wizerunku.

BILETY W CENIE : 11 zł.Tanie bilety w Święto Kina (13.11.2016)

W weekend 10-11 grudnia we wszystkich kinach Odry-Film obchodzić będziemy Święto Kina. To już trzecia edycja tego wydarzenia, odbywającego się w całej Polsce. W tych dniach obniżamy ceny biletów do 12 zł na wszystkie filmy z naszego repertuaru (przy 3D dojdzie do tego opłata za okulary).

Święto Kina to wyjątkowe wydarzenie, które wpisało się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Polsce. Co niezwykle ważne, ma ono za zadanie przede wszystkim popularyzować chodzenie do kina i zachęcić Polaków do spędzania w kinie pozytywnego, inspirującego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Ideą akcji jest propagowanie kultury filmu, która ma skupić Widzów wokół dobrych emocji, a przekaz z ekranu inspirować do ciekawych rozmów, przemyśleń, ale także do zabawy i relaksu.

Kina w całej Polsce we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej zorganizowały już dwie edycje Święta Kina, w grudniu 2013 i 2015 roku. Podczas trzeciej edycji tego wydarzenia świętować będziemy dłużej, bo przez cały weekend!

W dniach 10 i 11 grudnia 2016 wszystkie kina biorące udział w akcji obniżą ceny biletów do 12 zł na filmy 2D i 3D (plus opłata za okulary).Zew Gdyni: film + konkurs! (03.06.2016)

W sobotę 18 czerwca o 17.00 zapraszamy do kina na wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie pod nazwą „Zew Gdyni - daj się zaprosić na Festiwal!", w którym widzowie będą mieli okazję obejrzeć zrekonstruowany cyfrowo niemy film „Zew morza" Henryka Szaro (1927) oraz wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody. Wstęp wolny!

W ramach projektu każdy widz, który 18 czerwca 2016 r. o godzinie 17:00 obejrzy w kinie zrekonstruowany cyfrowo film pt. „Zew morza" w reż. Henryka Szaro (1927), będzie miał możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie z nagrodami. Nagrodą główną będzie dwuosobowe zaproszenie na 41. Festiwal Filmowy w Gdyni!

W ramach obchodów 90-lecia nadania praw miejskich Gdyni w sobotę, 18 czerwca 2016 r. o godz. 17:00 w 90 kinach w Polsce wyświetlony zostanie zrekonstruowany cyfrowo film „Zew morza" (1927 r.) w reż. Henryka Szaro. Jest to film niemy z nową muzyką autorstwa Krzesimira Dębskiego, do którego sceny kręcone były m.in. w Gdyni. Bezpośrednio po seansie odbędzie się transmisja na żywo z Gdyni losowania nagród wśród uczestników projekcji.

Nagrody

- Główne nagrody dla widzów: dwa podwójne zaproszenia na 41. Festiwal Filmowy w Gdyni - transport, hotel, wyżywienie oraz atrakcje - nagrody będą losowane podczas transmisji na żywo.

- Nagrody pocieszenia związane z miastem Gdynia. Nagrody będą losowane indywidualnie w każdym z kin po transmisji na żywo (do każdego kina wyślemy po 3 nagrody do losowania).

Laureaci nagród głównych zostaną zaproszeni na 41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Opracowany zostanie specjalny program pobytu dla gości - wywiady, pokazy specjalne, bankiety, spotkania z gwiazdami i osobistościami z Gdyni etc. Pobyt gości na Festiwalu będzie rejestrowany, a z nagranych materiałów sporządzona będzie kilkuminutowa relacja, która wyświetlana będzie w kinach i w mediach ogólnopolskich.

O FILMIE

Dwunastoletni Stach, syn młynarza, zaczytuje się w powieściach o morzu, marzy o podróżach po dalekich oceanach, egzotycznych krajach i szalonych przygodach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i cieszy się dużym zaufaniem właściciela okrętu, Van Loosa. Zdobywa też serce jego córki, Joli. Bosman Rudolf, który kocha się w Joli i ją napastuje, zostaje wyrzucony z okrętu przez jej ojca. Bosman postanawia zemścić się na Stachu. Van Loos proponuje Stachowi, by został jego wspólnikiem i zięciem. Stach zgadza się i jedzie do swoich rodziców po błogosławieństwo. W rodzinnej wsi spotyka Hankę, towarzyszkę dziecięcych zabaw, córkę właściciela majątku, w którym rodzice Stacha dzierżawią młyn.

Dawna przyjaźń i wspomnienia sprawiają, że Stacha i Hankę zaczyna łączyć miłość. Stach postanawia zerwać z Jolą. Hanka jednak, by pomóc rodzicom w podupadającym gospodarstwie, decyduje się wyjść za mąż za bogatego sąsiada, Karola. Zrozpaczony Stach zaciąga się do polskiej marynarki i poświęca się pracy nad wynalazkiem, mającym zrewolucjonizować budowę okrętów. Kiedy dowiaduje się o tym bosman Rudolf, jeden z członków szajki przemytników, Stach zostaje napadnięty i uwięziony na starym kutrze. Tymczasem Hanka zrywa z Karolem i przyjeżdża do Gdańska, by odszukać Stacha. Przypadkiem dowiaduje się, że jej ukochany został uprowadzony i powiadamia policję. W wyniku pościgu za kutrem przemytników ginie bosman Rudolf, a Stach zostaje uwolniony. Nic już nie stoi na przeszkodzie miłości dwojga przyjaciół z dzieciństwa.

Zew morza to najwcześniejszy zachowany film jednego z najznakomitszych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. Zrealizowany według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza, Stefana Kiedrzyńskiego, jest przykładem filmu przeznaczonego dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy - Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. Do ról dzieci został ogłoszony konkurs. Rolę 10-letniego chłopca otrzymał Tadeusz Fijewski i - jak się okazało - była ona filmowym debiutem jednego z największych polskich aktorów powojennych. W filmie udział wzięli oficerowie i szeregowcy Polskiej Marynarki Wojennej oraz Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Zdjęcia kręcono na dwóch torpedowcach ORP Kujawiak i ORP Generał Sosnkowski. Część zdjęć zrealizowano na żaglowcu Lwów, należącym do Szkoły Morskiej w Tczewie. W filmie wykorzystano również hydroplan LeO H-13 z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Film został zrekonstruowany w 2013 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym i odnowiony cyfrowo w ramach projektu Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Muzykę do zrekonstruowanego filmu napisał Krzesimir Dębski.

ZEW MORZA (Polska, 1927)

reżyseria: Henryk Szaro
scenariusz: Stefan Kiedrzyński
język: polski
czas trwania: 126'

Zobacz zwiastunPokaz specjalny: Super Story (31.05.2016)

W sobotę 4 czerwca o 19.00 zapraszamy do Kina Lot na specjalny pokaz filmu „Super Story" w reżyserii Kamila Brade, zrealizowanego przez grupę młodych, ambitnych entuzjastów kina z Legnicy. To film łączący kilka gatunków, z dużą ilością akcji oraz kluczowymi wątkami miłości i wybaczenia. Wstęp: 12 zł.

 Producent o filmie:

Komandos Filip Brutecki zakochuje się w nastolatce. Popełnia jednak olbrzymi błąd, raniąc jej serce. W efekcie ukochana zrywa zaręczyny. Gdy szpieg dowiaduje się, że dziewczyna została porwana do domu publicznego, postanawia ją odnaleźć w nadziei, że uratuje narzeczoną i odzyska jej serce. Uprowadzenie zmusza go do powrotu na ścieżkę wojownika, z której zrezygnował dla wybranki. Rozpoczyna się szaleńcze poszukiwanie ukochanej.

To film o wybaczaniu. Realizuje temat wybaczenia damsko-męskiego, więc jest też filmem o miłości w jej najgłębszym znaczeniu. Film stawia widzom wiele pytań. Odwołuje się do dziesięciu przykazań oraz kodeksu samurajskiego.

„Super Story" realizowany jest z ironicznym dystansem, sugeruje to już sam tytuł. Postawiliśmy na pastisz nienachalny, raczej finezyjny, jak we wczesnych filmach Roberta Rodrigueza, w Bondach za czasów Rogera Moore'a czy w amerykańskim nurcie kina nowej przygody. Zdjęcia to głównie klasyczne kino stylu zerowego z elementami filmu kung-fu oraz nowoczesnego filmu popcornowego. Przyjęliśmy styl szybki i oszczędny, co czasem daje efekt poetyckiej umowności. Wzorowaliśmy się na skrajnie dynamicznym montażu Thelmy Schonmaker [wieloletniej współpracownicy Martina Scorsese] i najnowszych amerykańskich filmów akcji. Scenografia nawiązuje do mody i techniki lat 80.

O produkcji:

Pomysł na film wziął się z życia, z obserwacji, dotyczy on kryzysu związków, narzeczeństw, z tego powodu też nie dochodzi do małżeństw, jest również dużo rozbitych małżeństw. Bolało mnie to, jak ludzie nie potrafią stworzyć związku i postanowiłem zrobić o tym film, choć nie od razu, bo najpierw napisałem scenariusz nie marząc o tym, że z tego powstanie film - mówił Kamil Brade, pomysłodawca i współtwórca Super Story.

Film jest dziełem Studia Filmowego Proxima. To nieformalna grupa młodych i ambitnych legniczan. To przedsięwzięcie Kamila Brade (reżyser i scenarzysta „Super Story", absolwent Wrocławskiej Szkoły Filmowej Mastershot), Karola Węglewskiego i Marcina Majkowskiego - trzech młodych, zaprzyjaźnionych kinomanów z Legnicy, którzy nie mając doświadczenia w branży ani żadnych środków, zdecydowali się podjąć szaleńczą próbę wyprodukowania filmu fabularnego. „Super Story" jest całkowicie niezależnym filmem. W chwili rozpoczęcia prac budżet wynosił 0 zł. Film został zrealizowany w ciągu blisko 2 lat przez amatorów. W realizacji pomogła 50-osobowa ekipa, która w dużej mierze składała się z młodzieży szkolnej i studentów. Obsadę aktorską wyłoniono podczas castingów organizowanych w Legnicy. W sumie pomogło blisko 150 osób i 40 podmiotów (firmy, stowarzyszenia, spółki miejskie, instytucje, kluby sportowe, parafie), a wśród nich ważną rolę pełniło V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Heweliusza w Legnicy.

Do nakręcenia filmu użyto amatorskiego sprzętu, „samoróbek" i starej kamery telewizyjnej. Scenografia została zrobiona głównie z odpadów. „Super Story" powstało bez żadnego wsparcia sponsorskiego ani dotacji PISF. Film był samodzielnie produkowany przez trzy osoby z własnych środków. Dzięki pomysłowej przedsiębiorczości, ciężkiej pracy i silnemu uporowi twórców, film osiągnął profesjonalną jakość ekranową i duży rozmach. Film wzbogaca m.in. scena bardzo szybkiego i niebezpiecznego pościgu samochodowego. Wszystkie sceny kaskaderskie wykonali sami aktorzy. Sceny walki wymagały od nich skomplikowanych przygotowań i wielomiesięcznych programów treningowych. W „Super Story" zastosowano mechaniczne efekty specjalne oraz wizualne efekty elektroniczne CGI. Film kręcono w wielu punktach Legnicy (szkoła, szpital wojewódzki, lotnisko, centrum) i na terenie okolicznych gmin.

 

Zwiastun: https://youtu.be/TqxB5h1kNUs

Super Story (Polska, 2016)
reżyseria: Kamil Brade
obsada: Kamil Brade, Justyna Ł. Bień, Katarzyna Leligdowicz, Marcin Majkowski
gatunek: film fabularny, sensacyjny
produkcja: Kamil Brade, Karol Węglewski, Marcin Majkowski (Studio Proxima 2016)
czas trwania: 75'Kina niezależne dołączają do akcji Święto Kina! (08.12.2015)

Do projektu Święto Kina przystąpiły kina niezależne, w tym kina zrzeszone w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Ogólnopolskie Święto Kina odbędzie się już 12 grudnia. Obok kin niezależnych w akcji biorą udział sieci: Multikino, Cinema City, Helios, Cinema 3D. W najbliższą sobotę, 12 grudnia 2015 ceny biletów na filmy 2D wyniosą 11 zł, a na filmy 3D - 14 zł.

Święto Kina

Święto Kina ma za zadanie popularyzować oglądanie filmów na dużym ekranie (w tym filmów polskiej produkcji), wyrabiać nawyk chodzenia do kina oraz inspirować do ciekawych rozmów, przemyśleń, ale także do zabawy i relaksu.

To wyjątkowy dzień, kiedy kina w całej Polsce wspólnie świętują oraz oferują bilety w atrakcyjnych cenach. Wszystkie kina biorące udział w akcji obniżą ceny biletów do 11 zł na filmy 2D i 14 zł na filmy 3D (plus dopłata za okulary). W kinach wielosalowych na przynajmniej jednej sali wyświetlane będą polskie filmy, natomiast w kinach jednosalowych minimalnie jeden seans będzie polskiej produkcji.

Również twórcy kina, aktorzy, reżyserzy zostali zaproszeni, aby przyłączyli się do wspólnego celebrowania tego wyjątkowego dnia.

Akcji towarzyszy spot z przesłaniem o Święcie Kina, zrealizowany przez Platige Image. Szczegóły akcji oraz lista kin uczestniczących dostępne są na stronie www.swietokina.com

Kampania współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.Przedsprzedaż biletów na Gwiezdne Wojny. Przebudzenie mocy (17.11.2015)

Bilety na film Gwiezdne Wojny. Przebudzenie mocy, są już dostępne w sprzedaży. 

Zapraszamy.Konkurs na scenariusz zajęć filmowych. (23.04.2015)

Konkurs na scenariusz zajęć filmowych związanych z tematem FILM NAJNOWSZY WOBEC PROBLEMÓW WSPÓŁCZESNOŚCI w kontekście podstawy programowej kształcenia ogólnego. Pobierz regulamin konkursu.Premiera: Gulbinowicz (12.09.2014)

GulbinowiczPremiera: „Gulbinowicz"

Od 3 października zapraszamy na pokazy filmu dokumentalnego Jolanty Krysowatej i Krzysztofa Kunerta „Gulbinowicz", poświęconego osobie tytułowego duszpasterza, związanego z naszym regionem. UWAGA: istnieje możliwość zorganizowania pokazów grupowych tego filmu.

 

Film powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza. W filmie będziemy mieli okazję poznać historię człowieka niezwykłego, przepełnionego dobrocią i miłością do bliźniego. Człowieka o ogromnych zasługach dla Polski i Dolnego Śląska. W filmie Ksiądz Kardynał opowie o swym dzieciństwie, czasach nastoletnich, studiach oraz pracy duszpasterskiej. Dowiemy się, co go ukształtowało, skąd wzięło się jego powołanie. Odwiedzimy miejsca, które miały największy wpływ na jego życie i wysłuchamy historii z nimi związanych. Wspólnie udamy się na wyprawę do Rzymu i Watykanu, zobaczymy, jak obecnie wygląda życie bohatera. Dowiemy się co mu zawdzięcza dolnośląska Solidarność i jaki miał udział w słynnej akcji „80 milionów". Twórcy starali się uchylić rąbka tajemnicy przyjaźni z św. Janem Pawłem II. O tym, jak silna była ta przyjaźń, opowie Arturo Mari osobisty fotograf Jana Pawła II. Poza nim wystąpią m.in. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, prof. Władysław Bartoszewski, Ojciec Maciej Zięba oraz wiele innych ważnych osobistości. Odwiedzimy także Wilno, gdzie dwie koleżanki Kardynała z dzieciństwa powspominają dawne czasy i pokażą nam Jego rodzinne strony.

 

Bohater filmu urodził się 17 października 1923 w szpitalu św. Rafała w Wilnie. Młodość spędził w majątku ojca w Szukiszkach. Kształcił się w gimnazjum oo. jezuitów w Wilnie. W 1944 został przyjęty do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Wilnie i jednocześnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1945 jako kleryk uzyskał maturę i wstąpił do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, przyjmując imię zakonne Alojzy. Od tego samego roku odbywał studia w Białymstoku, dokąd przymusowo zostały przeniesione obydwie uczelnie, których był studentem. Święceń prezbiteratu udzielił mu 18 czerwca 1950 w prokatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku arcybiskup metropolita wileński Romuald Jałbrzykowski. W latach 1951-1955 odbył studia w zakresie teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1975 roku Arcybiskup Metropolita Wrocławski. W 1985 zostaje Kardynałem. Duszpasterz dolnośląskiej Solidarności, twórca idei pomocy ludziom biednym pod wezwaniem Świętego Brata Alberta, mąż stanu, kawalera orderu Orła Białego.

 

Zwiastun: http://youtu.be/q06jIjiiVP8

 

GULBINOWICZ (Polska, 2014)

scenariusz i reżyseria: Jolanta Krysowata, Krzysztof Kunert

zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Adam Zapała

muzyka: Michał Lorenc

czas: 53 min

 

TWÓRCY:

Jolanta Krysowata

Doświadczona reportażystka, dokumentalistka, autorka scenariuszy do filmów dokumentalnych dla TVP: „I nie opuszczę cię aż do śmierci", „Co dzień bliżej nieba" i „Kim Ki Dok", reżyserka filmów dokumentalnych „Nigdy nie wrócisz do domu", „Walet Pik", „Zmartwychwstania miało nie być". Pomysłodawca i współautor cyklu „Droga Krzyżowa" oraz współautor Wystawy Fotografii i Dźwięku Ludzie z Barytu. Jednocześnie współpracowała ze stacjami telewizyjnymi, m.in.: Polsat - talk show „Podejdź no do płota", „Nasze Dzieci", Polsat News - „Ostatnia instancja", RTL7 - „Zoom", TVP 1 i 2 - „Express Reporterów", „Czas na dokument", TVP Wrocław - „Raport" i „Kto za, kto przeciw, kto się wstrzymał" oraz z tytułami prasowymi i wydawnictwami, m.in. Agora, Press, Pruszyński i s-ka. Reportaże w Przeglądzie, Polityce, Magazynie i późniejszym Dużym Formacie Gazety Wyborczej, kolumnista Nowego Dnia, reportażystka Magazynu Gazety Wrocławskiej. Związana z radiem Wrocław.

 

Krzysztof Kunert

Dziennikarz i medioznawca. W 2007 r. doktoryzował się na KUL. Od 2012 r. dyrektor programowy Radia Rodzina. Autor artykułów w prasie ogólnopolskiej i regionalnej poświęconych historii Dolnego Śląska i Wrocławia. W 2011 r. nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukazała się jego książka „Wrocławscy Powstańcy Warszawy".

 Materiałyi edukacyjne do filmu GANG WIEWIÓRA (02.07.2014)

Zapraszamy do zapoznania się z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi do filmu "GANG WIEWIÓRA" przygotowanymi przez pedagogów z Mazowieckiego Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Wydaniu gier i zabaw edukacyjnych do filmu patronuje Ośrodek Rozwoju
Edukacji ORE.

"GANG WIEWIÓRA" (Nut Job)
  W kinach w całej Polsce od 27 czerwca 2014

  W POLSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ:
  * Cezary Pazura
  * Andrzej Grabowski
  * Agnieszka Warchulska
  * Weronika Rosati
  * Sonia Bohosiewicz

Pobierz materiały.Brave Films on Tour 2014 (20.05.2014)

BraveW weekend 23-25 maja w czterech dolnośląskich kinach, prowadzonych przez Odrę-Film: Apollo w Wałbrzychu, Piast w Legnicy, Lot w Jeleniej Górze i Jubilat w Głogowie, zaprezentowane zostaną trzy filmy z tegorocznego programu 9. Przeglądu Filmowego Brave Festival 2014 (4-10 lipca w DCF-ie).

 

Pokazy w dolnośląskich kinach, organizowane we współpracy z wrocławskim Brave Festival  w ramach projektu BRAVE FILMS ON TOUR, mają na celu popularyzację idei Brave w miastach Dolnego Śląska oraz umożliwienie tamtejszym widzom obejrzenia wybranych pozycji z tegorocznego programu przeglądu, który w całości zostanie zaprezentowany we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym w dniach 4-10 lipca 2014 r.

W ramach Brave Films on Tour w piątek 23 maja o godz. 10:00 zorganizowane zostaną również pokazy dla szkół, na których wyświetlony zostanie film „Siostry wobec prawa" (Sisters in Law).

Cena biletu na pokaz dla szkół: 8 zł

Bilety na pozostałe seanse: 10 zł

PROGRAM:

piątek 23 maja:

10:00 Siostry wobec prawa (Sisters in Law), reż. Kim Longinotto, Kamerun, Wielka Brytania 2005, 104 ' (pokaz zamknięty dla szkół), cena biletu: 8 zł

18:00 Siostry wobec prawa (Sisters in Law), reż. Kim Longinotto, Kamerun, Wielka Brytania 2005, 104 min, cena biletu: 10 zł

sobota 24 maja:

18:00 Taniec z duchami (Dance to the spirits), reż. Ricardo Íscar, Hiszpania 2010, 78 min, cena biletu: 10 zł

niedziela 25 maja:

18:00 Sira - poezja półksiężyca (Sira - Songs of the Crescent Moon), reż. Sandra Gysi, Ahmed Abdel Mohsen, Szwajcaria 2011, 77 min, cena biletu: 10 zł

 

OPISY FILMÓW:

Siostry wobec prawa (Sisters in Law), reż. Kim Longinotto, Kamerun, Wielka Brytania 2005, 104 min

Pokazywany na 120 festiwalach filmowych, nagradzany m.in. w Cannes dokumentalny film Kim Longinotto to spojrzenie na dyskryminację ze względu na płeć. Ciało stygmatyzuje, określa płeć człowieka - ofiarami przemocy w filmie są kobiety i dzieci. Film skupia się wokół czterech konkretnych przypadków mających miejsce w Kamerunie, a jego bohaterkami jest niezwykły kobiecy duet sądowy.

Jak pomagać kobietom walczyć z licznymi przypadkami nadużyć, które dodatkowo w wyniku nacisków rodziny i społeczeństwa często są tuszowane, a ich ofiary zmusza się do milczenia? Dodatkowo w kameruńskim miasteczku Kumba od blisko 17 lat nie było żadnych wyroków skazujących w tego typu sprawach. Tą niesprawiedliwą sytuację postanawiają zmienić dwie kobiety prawniczki - prokuratorka Vera Ngassa i przewodnicząca sądu Beatrice Ntuba. Poczucie wspólnego celu czyni je siostrami, których orężem staje się majestat prawa. Obie panie przede wszystkim chcą, aby sprawiedliwości stało się zadość.

Film pokazuje ich działania na czterech konkretnych przypadkach, sprawach w których ofiarami przemocy są kobiety. Wsparcie, jakie zostaje im udzielone przez wojowniczy sądowy duet nie ma precedensu, a nadzieja, jakie ze sobą niesie pozwala ofiarom zachować wiarę w elementarną sprawiedliwości i w to, że nie wszystko jest jeszcze stracone. I choć film przedstawia przede wszystkim różne aspekty życia i pracy kobiet z perspektywy kameruńskiego wymiaru sprawiedliwości, to wyłania się z niego obraz kobiet jako przedstawicielek silnej płci, które świadomie walczą o pozytywne zmiany, tak aby w przyszłości nie były ofiarami tylko dlatego, że ich pozycja w rodzinie i społeczeństwie jest określana poprzez pryzmat ich ciała.

Zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=8A61ePnrm1k

 

Taniec z duchami (Dance to the spirits), reż. Ricardo Íscar, Hiszpania 2010, 78 min

Tytułowy taniec z duchami to najważniejszy rytuał uzdrowienia odprawiany przez Mba Owana Pierre, uzdrowiciela (ngengang) z małej wioski w dżungli Kamerunu. Leczy on wszystkie choroby spowodowane czarami - są to choroby z nocnego świata.

Medycyna zachodu już dawno oddzieliła od siebie w procesie leczenia różnorakich chorób dolegliwości ciała chorego od jego duchowego aspektu. Tymczasem takie holistyczne podejście nadal obecne jest w tradycyjnych medycynach naturalnych różnych ludów. Taniec z duchami jest świetnym przykładem właśnie takiej kuracji. W filmie słyszymy myśli uzdrowiciela na temat nowoczesności, religii i medycyny. Bohater tej opowieści zajmuje się chorobami pochodzącymi z nocnego świata, świata złych duchów. Pierre dzięki swojemu darowi uzdrawiania ma dużą odpowiedzialność wobec całej lokalnej społeczności, która pokłada w jego rytuałach duże zaufanie, tym samym pełni on bardzo ważną społecznie funkcję. Tacy ludowi uzdrowiciele wykorzystują techniki i umiejętności przekazywane z ojca na syna od wielu pokoleń, a tradycyjna medycyna praktykowana jest w Afryce od tysięcy lat.

Film jest rodzajem hołdu dla całej kultury Evuzok, a także medycyny naturalnej. „Taniec z duchami" pokazuje jak ważny jest duchowy aspekt w procesie leczenia chorego ciała. Uzdrowiciel wchodzi w trans, który prowadzi go do krainy duchów. Wszystkie etapy wiodą do uzdrowienia chorego pacjenta, ale także prowadzą do autentycznego katharsis chorego ciała - nadają mu nowe życie.

 

Sira - poezja półksiężyca (Sira - Songs of the Crescent Moon), reż. Sandra Gysi, Ahmed Abdel Mohsen, Szwajcaria 2011, 77 min

Tytułowa Sira to składający się z pięciu milionów wersów, jeden z najbardziej znaczących arabskich poematów. Wykonywany jest przy akompaniamencie muzyki, przekazywany ustnie z pokolenia na pokolenie. Opowiada dzieje wędrówki ludów z Półwyspu Arabskiego do Afryki Północnej i wprost odnosi się do rozprzestrzeniania się islamu w wymienionych obszarach. UNESCO uznało go za niematerialne dziedzictwo ludzkości. Bohaterem filmu jest 80 letni Sayyed el- Dawwy, ostatni żyjący recytator Siry, znający na pamięć cały poemat. Wraz z jego śmiercią Sira może zniknąć.

Sayyed nie potrafi pisać, ani czytać, a całe swoje życie poświęcił na nauczenie się na pamięć pięciu milionów wersów Siry. Jest jedynym znającym cały poemat. Opanował go do takiego stopnia, że może dowolnie improwizować historie w nim zawarte. Wykonując Sirę zarabia na życie, występuje głównie w Egipcie, skąd pochodzi. Sayyed postanawia nauczyć Siry i całego rytuału z nią związanego swojego 27-letniego wnuka Ramadana el-Dawwy. Jednak czy wielki epos opowiadany w tradycyjny sposób może zainteresować współczesnych słuchaczy?

Sayyed chce za sprawą wspólnych koncertów przekazać wnukowi całe dziedzictwo Siry, tymczasem wnuk zamiast tradycyjnych wykonań woli te zahaczające o współczesną popkulturę. Mamy dzięki temu niezwykłą okazje do obserwacji, jak ścierają się tradycja i nowoczesności we współczesnym Egipcie. Z filmu wyłania się fascynujący obraz świata zawieszonego gdzieś pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Być może tradycyjny sposób wykonywania Siry zniknie, to paradoksalnie jednak za sprawą kultury popularnej interpretującej go na swój sposób i dopasowywującej do współczesności Sira jako opowieść przetrwa i wciąż będzie atrakcyjna dla nowych odbiorców. I chyba to jest właśnie największą siłą każdego ludowego eposu i jego odważnych wykonawców.

Zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=F5E-ODmItiE

 Kamienie na szaniec - dla szkół (11.02.2014)

Kamienie na szaniec - dla szkół
W marcu organizujemy specjalne pokazy dla grup szkolnych filmu „Kamienie na szaniec”. To nie tradycyjna adaptacja, ale autorski, współczesny komentarz do kultowej i ponadczasowej powieści Aleksandra Kamińskiego. Za realizację odpowiada Robert Gliński (znany z głośnych filmów „Cześć, Tereska”, „Wszystko, co najważniejsze…” czy „Świnki”).

Rudy. Zośka. Alek. Bohaterowie Szarych Szeregów. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą.

Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu. Byli jak kamienie rzucane na szaniec…

W rolach głównych utalentowani młodzi aktorzy, których nazwiska już wkrótce znać będzie cała Polska: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki. Obok nich uznane gwiazdy: Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz, Marian Dziędziel.

Zwiastun: http://youtu.be/_rQ4lk279a4

Oficjalna strona filmu: http://www.kamienienaszaniec.com
Fb: https://www.facebook.com/KamienieNaSzaniec.Film
Najnowszy utwór Dawida Podsiadło „4:30”, promujący film: http://www.youtube.com/watch?v=2svA_65hLHo&feature=shareMiędzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM - ZBLIŻENIA (28.01.2014)

Zoom Festival

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "ZOOM - ZBLIŻENIA" to znaczące i poważne wydarzenie kulturalne zaliczane do wąskiego grona największych i najważniejszych tego typu w Polsce. Jelenia Góra bardzo mocno zaznacza się na OFFilmowej mapie Polski, z każdym rokiem przybywa wartościowych filmów oraz twórców z kraju i zagranicy.

Festiwal ma na celu, przedstawienie kultur, języka filmowego, wymianę idei oraz prezentację i promocję niezależnej sztuki filmowej.

Organizatorami tego zdarzenia artystycznego promującego kino niezależne, odbywającego się pod patronatem Światowej Unii Filmu Niezależnego (UNICA) jest Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze.

Jest to impreza o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Na Festiwal przyjeżdżają miłośnicy kina z całego kraju oraz zagranicy.

W ramach festiwalu odbywają się projekcje konkursowe i pokazy specjalne, warsztaty filmowe, otwarte dla widzów obrady jury i spotkania z twórcami, koncerty i inne imprezy towarzyszące.

Ponieważ ideą festiwalu jest konfrontacja dokonań twórców oraz prezentacja wszelkich zjawisk zachodzących w kinie niezależnym, formuła konkursu dopuszcza udział w nim rozmaitych form - filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych oraz video-artów. Nie ma żadnych ograniczeń tematycznych, a w konkursie mogą brać udział amatorzy, twórcy niezależni oraz studenci szkół artystycznych.

Program festiwalu: Word Do pobrania program festiwalu

Stron festiwalu: www.zoomfestival.plŚwięto Kina – wyjątkowa akcja (10.12.2013)

Kino LOT i pozostałe kina Odry-Film włączają się w ogólnopolską kampanię „Święto Kina". W jej ramach w niedzielę 15 grudnia bilety na filmy repertuarowe (2D) kosztować będą wyjątkowo tylko 11 zł (a na 3D - 14 zł). Kampania współfinansowana jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Święto Kina ma za zadanie popularyzować chodzenie do kina oraz zachęcić do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi w sali kinowej. Ideą akcji jest w szczególności propagowanie kultury filmu, która ma skupiać widzów wokół pozytywnych emocji, a przekaz z ekranu inspirować do wielu ciekawych rozmów, przemyśleń, ale także do zabawy i relaksu.

Inicjatorem kampanii jest Polskie Stowarzyszenie Nowe Kina. Stowarzyszenie ma nadzieję stworzyć nową tradycję, zgodnie z którą przez jeden dzień w roku polskie kina będą oferowały bilety po promocyjnych cenach. Podobne jednodniowe promocje zostały z dużym sukcesem wprowadzone w innych branżach (np. „Noc muzeów"), a także na rynku kinowym w innych krajach. W ostatnich latach różne kina oferowały promocje w wybrane dni, lecz Stowarzyszenie wierzy, że jeden wspólny dzień dla całej branży i połączenie sił w ramach dużej, krajowej kampanii promującej chodzenie do kina, przyciągnie nowych widzów do kin oraz poprawi liczbę odwiedzin wśród istniejących klientów w Polsce.

W niedzielę, 15 grudnia 2013 r. przez cały dzień wszystkie kina w Polsce, które przyłączą się do promocji, będą zgodnie z propozycją Stowarzyszenia oferować bilety w cenie 11 złotych na filmy w technologii 2D oraz 14 złotych w 3D (+ opłata za okulary). Jednolita i atrakcyjna cena biletu w kinach w całej Polsce pojawi się zarówno w kinach wielkich sieci, multipleksów, jak i w kinach studyjnych. W celu zapewnienia większego zainteresowania promocją, Stowarzyszenie razem z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przygotowało dużą kampanię w mediach krajowych. Kampania pozwoli rozpowszechnić przesłanie stojące za promocją i dotrzeć do klientów w całej Polsce.List do nauczycieli - Filmoteka Szkolna (26.08.2013)

Jest nam niezmiernie miło zapowiedzieć kolejną edycję projektu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa wiele nowości!

Pobierz list: List_do_nauczycieli-Filmoteka_Szkolna.docxNowa strona i e-mail (12.04.2013)

Od 12 kwietnia 2013 zachęcamy do korzystania z niniejszej nowej strony internetowej kina Lot. Zwracamy też uwagę na nasz nowy adres mailowy: kino@kino-lot.pl (dotychczasowy adres będzie jeszcze przez pewien czas aktywny).

 Wydarzenia

Pokaz specjalny filmu „Popek za życia”

W dniu 18.02.2017r o 14.00 zapraszamy do KINA Lot na pokazy filmu dokumentalnego [...]
więcej >>


Tanie bilety w Święto Kina

W weekend 10-11 grudnia we wszystkich kinach Odry-Film [...]
więcej >>


KINO LOT

ul. Pocztowa 11
58-500 Jelenia Góra
Telefon: 75 76 76 370
zobacz na mapie


Dołącz do nas na Facebooku