Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Sieć Polskich Kin Cyfrowych
Dolny Śląsk
Odra Film

Wydarzenia

Zew Gdyni: film + konkurs! (03.06.2016)

W sobotę 18 czerwca o 17.00 zapraszamy do kina na wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie pod nazwą „Zew Gdyni - daj się zaprosić na Festiwal!", w którym widzowie będą mieli okazję obejrzeć zrekonstruowany cyfrowo niemy film „Zew morza" Henryka Szaro (1927) oraz wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody. Wstęp wolny!

W ramach projektu każdy widz, który 18 czerwca 2016 r. o godzinie 17:00 obejrzy w kinie zrekonstruowany cyfrowo film pt. „Zew morza" w reż. Henryka Szaro (1927), będzie miał możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie z nagrodami. Nagrodą główną będzie dwuosobowe zaproszenie na 41. Festiwal Filmowy w Gdyni!

W ramach obchodów 90-lecia nadania praw miejskich Gdyni w sobotę, 18 czerwca 2016 r. o godz. 17:00 w 90 kinach w Polsce wyświetlony zostanie zrekonstruowany cyfrowo film „Zew morza" (1927 r.) w reż. Henryka Szaro. Jest to film niemy z nową muzyką autorstwa Krzesimira Dębskiego, do którego sceny kręcone były m.in. w Gdyni. Bezpośrednio po seansie odbędzie się transmisja na żywo z Gdyni losowania nagród wśród uczestników projekcji.

Nagrody

- Główne nagrody dla widzów: dwa podwójne zaproszenia na 41. Festiwal Filmowy w Gdyni - transport, hotel, wyżywienie oraz atrakcje - nagrody będą losowane podczas transmisji na żywo.

- Nagrody pocieszenia związane z miastem Gdynia. Nagrody będą losowane indywidualnie w każdym z kin po transmisji na żywo (do każdego kina wyślemy po 3 nagrody do losowania).

Laureaci nagród głównych zostaną zaproszeni na 41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Opracowany zostanie specjalny program pobytu dla gości - wywiady, pokazy specjalne, bankiety, spotkania z gwiazdami i osobistościami z Gdyni etc. Pobyt gości na Festiwalu będzie rejestrowany, a z nagranych materiałów sporządzona będzie kilkuminutowa relacja, która wyświetlana będzie w kinach i w mediach ogólnopolskich.

O FILMIE

Dwunastoletni Stach, syn młynarza, zaczytuje się w powieściach o morzu, marzy o podróżach po dalekich oceanach, egzotycznych krajach i szalonych przygodach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i cieszy się dużym zaufaniem właściciela okrętu, Van Loosa. Zdobywa też serce jego córki, Joli. Bosman Rudolf, który kocha się w Joli i ją napastuje, zostaje wyrzucony z okrętu przez jej ojca. Bosman postanawia zemścić się na Stachu. Van Loos proponuje Stachowi, by został jego wspólnikiem i zięciem. Stach zgadza się i jedzie do swoich rodziców po błogosławieństwo. W rodzinnej wsi spotyka Hankę, towarzyszkę dziecięcych zabaw, córkę właściciela majątku, w którym rodzice Stacha dzierżawią młyn.

Dawna przyjaźń i wspomnienia sprawiają, że Stacha i Hankę zaczyna łączyć miłość. Stach postanawia zerwać z Jolą. Hanka jednak, by pomóc rodzicom w podupadającym gospodarstwie, decyduje się wyjść za mąż za bogatego sąsiada, Karola. Zrozpaczony Stach zaciąga się do polskiej marynarki i poświęca się pracy nad wynalazkiem, mającym zrewolucjonizować budowę okrętów. Kiedy dowiaduje się o tym bosman Rudolf, jeden z członków szajki przemytników, Stach zostaje napadnięty i uwięziony na starym kutrze. Tymczasem Hanka zrywa z Karolem i przyjeżdża do Gdańska, by odszukać Stacha. Przypadkiem dowiaduje się, że jej ukochany został uprowadzony i powiadamia policję. W wyniku pościgu za kutrem przemytników ginie bosman Rudolf, a Stach zostaje uwolniony. Nic już nie stoi na przeszkodzie miłości dwojga przyjaciół z dzieciństwa.

Zew morza to najwcześniejszy zachowany film jednego z najznakomitszych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. Zrealizowany według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza, Stefana Kiedrzyńskiego, jest przykładem filmu przeznaczonego dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy - Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. Do ról dzieci został ogłoszony konkurs. Rolę 10-letniego chłopca otrzymał Tadeusz Fijewski i - jak się okazało - była ona filmowym debiutem jednego z największych polskich aktorów powojennych. W filmie udział wzięli oficerowie i szeregowcy Polskiej Marynarki Wojennej oraz Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Zdjęcia kręcono na dwóch torpedowcach ORP Kujawiak i ORP Generał Sosnkowski. Część zdjęć zrealizowano na żaglowcu Lwów, należącym do Szkoły Morskiej w Tczewie. W filmie wykorzystano również hydroplan LeO H-13 z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Film został zrekonstruowany w 2013 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym i odnowiony cyfrowo w ramach projektu Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Muzykę do zrekonstruowanego filmu napisał Krzesimir Dębski.

ZEW MORZA (Polska, 1927)

reżyseria: Henryk Szaro
scenariusz: Stefan Kiedrzyński
język: polski
czas trwania: 126'

Zobacz zwiastunWydarzenia

Pokaz specjalny filmu „Popek za życia”

W dniu 18.02.2017r o 14.00 zapraszamy do KINA Lot na pokazy filmu dokumentalnego [...]
więcej >>


Tanie bilety w Święto Kina

W weekend 10-11 grudnia we wszystkich kinach Odry-Film [...]
więcej >>


KINO LOT

ul. Pocztowa 11
58-500 Jelenia Góra
Telefon: 75 76 76 370
zobacz na mapie


Dołącz do nas na Facebooku